Samoloty, którymi latamy i którymi latamy, to arcydzieła inżynierii. Przekształcili to, co kiedyś było niewyobrażalne, w codziennym doświadczeniu. Jak to jest możliwe? Co kryje się pod globalnym systemem lotniczym, który mamy dzisiaj, i jego fenomenalnym wynikiem w zakresie bezpieczeństwa? Polityka No Crash wyjaśnia technologię i czynnik ludzki w lataniu z punktu widzenia pilota, w zrozumiały, humorystyczny sposób.
Nauka latania to marzenie wielu osób, a także doskonała platforma do życiowych lekcji inteligencji emocjonalnej, zarządzania ryzykiem, oceniania i podejmowania decyzji. Dzięki wciągającym opowieściom o lotach czytelnicy dowiedzą się, jak sprawdzać umiejętności interpersonalne w trudnych sytuacjach i jak dobry wynik często zależy od odpowiedniego połączenia pasji, chęci i umiejętności.
Obowiązkowa lektura dla pilotów, początkujących lotników i pasażerów zainteresowanych szczegółami samolotu, aerodynamiką, napędem, pogodą i tym, co dzieje się w kokpicie. Czytelnicy zdobędą zastępcze doświadczenie w lataniu szeroką gamą statków powietrznych, jednocześnie podnosząc swoją wiedzę na temat technicznych aspektów latania. Czego potrzebujesz, aby latać myśliwcami z czasów II wojny światowej lub lądować bez działającego silnika? Co powoduje opóźnienia lotów i te straszne wypadki? Odpowiedzi ujawnia się w trakcie opowieści jednego pilota o 40 latach latania, od kartonowego szybowca do nowoczesnego odrzutowca. Wykorzystując pouczające momenty z opowiadaniem historii, mamy zasadę „No Have No Crash”, która jest praktycznym przewodnikiem po dyscyplinach latania i czynnikach, które zapewniają bezpieczne wyniki i powodzenie misji zarówno w życiu, jak iw kokpicie.
" Mówią, że dobry osąd wynika z doświadczenia, a doświadczenie z błędnego osądu. Ta książka jest kroniką ewolucji bezpiecznego podejścia do latania. Adam ma głęboką wiedzę na temat tego, jak się uczymy i jak poprawić poczucie zarządzania ryzykiem i mądre podejmowania decyzji. Ta książka będzie nieoceniona zarówno dla pilotów, jak i osób niebędących pilotami.